Kratom účinky

JAKÉ MÁ KRATOM ÚČINKY?

Co můžu očekávat jakmile vypiju zelený mok? Zmapovali jsme pro vás 6 hlavních účinků Kratomu a podrobně je popsali!

“Jaké má Kratom účinky?” To je jedna z nejčastěji položených otázek týkající se této tropické rostliny. Zelené oválné lístky, které jsou ze spodní strany protkány různobarevnými žilkami mají těch účinků hned několik. Když se ponoříme hlouběji do historie, konkrétně do asijského léčitelství, zjistíme, že Kratom byl součástí tamní medicíny. A na co ho tehdejší lékaři používali? Především jako silné analgetikum, které tlumilo bolest, dále na střevní obtíže a chřipku. Dnes je ale jeho využití mnohem širší.

6 HLAVNÍCH ÚČINKŮ KRATOMU

 • STIMULANT

Thajští rolníci ho využívali v parných dnech, aby zvýšili svojí pracovní aktivitu. My si můžeme Kratom dopřát jakmile na sobě cítíme první známky únavynedostatečnou koncentraci nebo téměř žádnou motivaci k další práci. Ať už jste student, kterého čeká zkouška nebo si lámete hlavu nad psaním seminární, bakalářské či diplomové práce, manažerprávník nebo si právě chystáte věci na další směnu, Kratom je vhodným doplňkem. Ptáte se proč? Protože stimuluje náš organismusdobije potřebnou energii a vlije nám novou krev do žil. Navíc zvýší aktivitu i soustředěnost a někteří uživatelé dokonce tento stav popisují jako “aktivní se silnou touhou po práci” .

 • ANALGETIKUM

Jak už jsme naťukli na začátku, již asijští léčitelé využívali Kratomu jako analgetika. I výzkumy, které byly provedeny za účelem zjištění analgetických účinků potvrzují, že Kratom dokáže tišit bolesti, ale ne tak silně jako je tomu například u morfia. Ale i to je naděje pro to, že by se mohl v budoucnu užívat na uvolnění malých až středních bolestí. A jestliže si pokládáte otázku, co za zázračnou látku Kratom obsahuje, můžeme odtajnit, že se jedná o alkaloid 7-hydroxymitragynin, který byl objeven teprve na začátku tohoto století laboratorní testy prokázaly jeho protibolestivé účinky.

 • ANTIDEPRESIVUM

Špatná nálada přepadne každého z nás, ale průšvihem je, pokud se ze špatné nálady vyklube psychické onemocnění. Kratom dokáže potlačit úzkostinervozitu i mírné deprese a dodává dobrou náladu. Uživatelé, kteří Kratom užívají jako antidepresivum se shodují, že po užití se cítili šťastně až euforickysilně a s velkou touhou k aktivitě.

 • LÉČBA ZÁVISLOSTI

Již od 19. století je v Thajsku Kratom předepisován na léčbu závislosti na opiátech. Tajemství toho, proč to funguje je jednoduché. Protože se účinky Kratomu váží na stejné receptory jako opiáty může se ho snadno využít coby náhrady za syntetika (za všechny můžeme jmenovat Metadon). Navíc tlumí abstinenční příznaky a a ani po dlouhodobém užívání nemá fatální účinky na naše zdraví. Léčba pomocí Kratomu trvala v thajských léčebnách 6 týdnů. Během prvních dnů chuť na drogu přestávala až se postupně vytratila úplně. V roce 1999 tehdejší ředitel Národního ústavu thajské tradiční medicíny v Bangkoku Pennapa Sapcharoen uvedl, že by Kratom mohl být předepsán jako lék na závislost na opiátech i pro lidi, kteří bojují s depresemi, ale je zapotřebí dalších testů.

 • RELAXACE

Ač se to může zdát zvláštní tak Kratom kromě svých energizujících účinků má i ty relaxačníUnikátní úkaz, který snad v žádné jiné rostlině nenajdeme, je způsoben obsaženými alkaloidy. Co nás tedy čeká, když se budeme chtít “hodit do pohody”? Při užití vyšších dávek má Kratom zklidňujícísedativní až spací charakter. Uživatelé doporučují si v této chvíli jen lehnout na záda do postele, pustit klidnou hudbu a nevěnovat se žádné činnosti. A jestliže usnete mohou se dostavit i příjemné sny.

 • AFRODIZIAKUM

Kratom a afrodiziakum? Někteří uživatelé se pochlubili, že po užití Kratomu pocítili zvýšenou sexuální aktivitu, pohlavní styk se prodloužil pohlavní orgány byly citlivější než obvykle. Na druhou stranu musíme opanovat, že tyto účinky jsou spíše zřídka a jedná se tak spíše o příjemný bonus.

KDY KRATOM POUŽÍT?

Kdybychom to shrnuli, Kratom užijeme tehdy, potřebujeme-li:

 • dodat energii, zlepšit koncentraci a motivovat k další práci
 • zvýšit aktivitu
 • zbavit se závislosti na opiátech
 • zlepšit náladu
 • utišit bolesti
 • tlumit deprese, napětí, úzkosti a navozuje klidný spánek
 • dodat sebevědomí a zlepšit komunikaci

Na závěr musíme dodat, že Kratom nevyvolává žádné halucinogenní stavy a člověk i po jeho užití může normálně pracovatNesmí se užívat a kombinovat společně s léky na nervovu soustavu (antidepresivy), inhibitory MAO (Peganum harmala, Banisteriopsis caapi, Mučenka pletní, Bujarník yohimbe), kofeinem a alkoholem. Po užití neřiďte automobil a neobsluhujte stroje.

 

Kratom je bohatý na epikatechin což je flavonoid s vysokými antioxidačními vlastnostmi. Epikatechin snižuje peroxidaci lipidů , což je proces, při kterém volné radikály poškozují buňky napadením lipidů ve svých membránách. Mezi potraviny bohaté právě na epikatechin patří také například hrozny, nebo kakao. Prokazatelné jsou také pozitivní účinky kratomu na imunitu. Jelikož náš zdravotní stav ovlivňuje řada faktorů, jako je náš životní styl, či prostředí ve kterém žijeme, je proto důležité kompenzovat negativní vlivy těchto faktorů správným množstvím vitamínů, stopových prvků a antioxidantů. Kromě pozitivního vlivu na imunitní systém, kratom disponuje řadou dalších účinku.

Účinky kratomu nastupují cca po 15 – 25 minutách od požití. Délka a intenzita působení závisí na dávce kratomu. Při menší dávce trvají účinky 1,5 až 3 hodiny a po větší až 6 hodin. Při požití na lačný žaludek je efekt výraznější. Mezi ty hlavní řadíme:

 

Zvýšení energie

Při správné dávce, Vám kratom poslouží jako velmi dobrý booster energy. Kromě zvýšení energie, také zlepšuje koncentraci a schopnost se soustředit.

 

„Kratom není opiát, funguje však velice podobně.“

 

Lehká euforie

Stimulační účinky kratomu jsou přisuzovány vysoké koncentraci alkaloidů (v rozmezí od 0,5 do 1,5%). Jako nejhojnější alkaloid je označován Mitragin a v malém množství také 7-Hydroxymitraginin. Podle studie http://www.emcdda.europa.eu jsou účinky kratomu přirovnávány v menších dávkách k učincím kokainu. POZOR: Kratom není opiát, ačkoliv jsou jeho účinky velmi podobné. Naopak ho je možné využít při léčbě závislosti na opiátech i jiných drogách.

 

Pocit dobré nálady

Alkaloidy a látky v kratomových listech zvyšují hladinu serotoninu a dopaminu neboli „hormonu štěstí a radosti“. Při nedostatku těchto hormonů můžete trpět špatnou náladou až depresemi. Kratom lze proto také využít na zmírnění deprese.

 

Člověk se cítí více šťastný, otevřený a celkově je společenštější, avšak bez ztráty kontroly nad sebou samým. Zatímco v nižších dávkách působí stimulačně a žene člověka k výkonu, ve vyšších dávkách jsou jeho účinky přesně opačné. Tehdy působí tlumivě, sedativně a rozšířené jsou i jeho analgetické účinky. Jak jsme ale už napsali o pár řádků výše, jeho účinky jsou velmi ovlivněny typem, odrůdou a množstvím, které je užité.

 

V jihovýchodní Asii má zastoupení také v medicíně, kde napomáhá při žaludečních potížích, bolesti svalů či kašli. Výzkumy zaměřující se na analgetické účinky prokázaly, že Kratom skutečně napomáhá tlumení bolesti různého původu, avšak účinky jsou mnohem slabší než v případě například morfia.

 

Zvýšení sexuální výdrže a apetitu

Dalším zajímavým účinkem kratomu je zvýšení sexuální výdrže a apetitu. Tyto účinky můžeme pozorovat jak z krátkodobého, tak i z dlouhodobého hlediska. Při správné dávce kratom výrazně znásobí sexuální výdrž jedince. Údajně zvyšuje také plodnost.

Snížení krevního tlaku

Prokazatelné jsou i pozitivní účinky kratomu na vysoký tlak. Naopak při nízkém tlaku se po požití může dostavit nevolnost, závrať, nebo motání hlavy. V takovém případě je možné snížený tlak kompenzovat např. správným množstvím kofeinu.

 

Mezi další účinky řadíme: 

zmírnění úzkosti, proti zánětlivé účinky, vhodný pro diabetes typu 2, úleva od bolesti.

 

Při nesprávném množství (dávkování) může nastat: 

nevolnost, zácpa, úzkost, bolesti hlavy, deprese, nespavost.

Pokud se objeví příznaky jako například třes, pocení, motání hlavy, nevolnost, nebo zrychlený tep, tak se pravděpodobně jedná o předávkování. Pokud se dostaví únava, jedná se pravděpodobně o nadměrné snížení tlaku. Ani v jednom případě by se nemělo jednat o zdraví ohrožující problém. Pokud jsou ovšem tyto příznaky výrazné, je doporučeno vyhledat lékařskou pomoc.

 

ZÁVISLOST NA KRATOMU

Stejně jako u pozitivních a negativních účinků, které jsou prokázány méně, či více, je závislost na kratomu přinejmenším hodně neprozkoumaná. Některé studie ukázaly, že při větší konzumaci (20g denně) po dobu několika měsíců, je možné pozorovat bolesti hlavy, poruchy soustředěnosti, nebo sklony k depresím. Samozřejmě je potřeba provést další výzkumy, aby se riziko závislosti zcela prokázalo, ale i přesto je zde nutné dbát zvýšené opatrnosti.

  

KRATOM V KRVI

Existují testy, které by potvrdily přítomnost Kratomu? Pokud Vás to také zajímá, přečtěte si náš článek a dozvíte se víc.

Mnoho našich zákazníků se nás často ptá, zda je možné konzumaci Kratomu zjistit z krve. Jestliže i Vás napadla tato otázka, máme pro Vás na následujících řádcích odpověď!

Látky, které kratomové listy obsahují, nejsou na seznamu zakázaných ani návykových látek, z toho důvodu na ně nejsou vytvořeny žádné testy, které by jejich přítomnost v našem těle potvrdily. Navíc, Kratom je nyní užíván malou komunitou lidí a policejní testy se zaměřují především na alkohol návykové látky (drogy). Kratom je v České republice legální, nemusíte se tedy testů obávat.

Z hlediska legislativy není Kratom schválen jako potravina či potravinový doplněk a na českém trhu se smí prodávat pouze jako sběratelský dekorativní předmět, který si zákazník může vystavit. Co s ním doopravdy dělá je tedy pouze na jeho uvážení.

Ale i přes výše zmínění máme pro Vás malé upozornění na závěr. Nedoporučujeme po užívání řídit automobil, používat těžkou techniku a nevykonávat žádnou jinou nebezpečnou činnost. Je na každém uživateli, aby se choval zodpovědněnekombinovalho alkoholemi jinými rostlinami léky.

 

Mitragyna speciosa je druh rostliny z čeledi mořenovité. Je to tropický strom se vstřícnými jednoduchými listy a žlutavými květy v kulovitých květenstvích. Plodem jsou drobné tobolky v kulovitém plodenství. Strom se vyskytuje v nížinných tropických deštných lesích Indočíny a jihovýchodní Asie.

Ze sušených listů se v Indočíně a jihovýchodní Asii získává tradiční povzbuzující a léčivý prostředek, známý nejčastěji pod thajským názvem kratom. Hlavními účinnými látkami jsou indolové alkaloidy, zejména mitragynin a 7-hydroxymitragynin. V závislosti na použitém množství je účinek kratomu buď stimulující, nebo euforický a tlumící. Pravidelné užívání může vést k vytvoření tolerance. Užívání a prodej kratomu nejsou v České republice zakázány, v řadě jiných zemí (primárně asijských) však je na seznamu regulovaných látek.

 

Kratom ve světě

Díky účinkům je Kratom oblíbený snad po celém světě. Zajímavé je, že například v Thajsku se smí pěstovat pouze za účelem exportu, nikoli konzumace. Situace je napjatá obzvláště v některých státech Evropské Unie. Například Polsko řadí Kratom na pozici tvrdých drog. V Německu, Rakousku nebo Itálii je Kratom kontrolovaný a hlídaný, naopak ve Španělsku se prodává v obchodech naprosto bez problémů. Jelikož se zákony stále novelizují, je potřeba zjistit současnou situaci v zemi, kam s Kratomem cestujete.

V U.S.A. je Kratom stále debatovaný. Některé státy jej povolují, jiné zakazují.

4.3.2019 byl kratom oficiálně zakázaný v Indonésii pro konzumaci a výrobu koncového produktu. Export prášků a drcených listů zůstal bez postihu.

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení