Zákaz HHCP a THCB v Česku

Ministerstvo zdravotnictví ČR navrhuje rozšířit seznam nelegálních návykových látek o sedm nových kanabinoidů, včetně HHCP a THCB. Tento krok přichází jako reakce na pokračující problémy s legálním prodejem nebezpečných derivátů HHC a THCP. Vláda schválila zákaz, který bude platit od 01.07.2024.

Důvody pro zákaz

Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že navrhuje zařazení dalších psychoaktivních látek na základě jejich strukturní podobnosti s již zakázanými kanabinoidy a dotazů ohledně jejich legálnosti. Mezi nové zakázané látky by měly patřit HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCB, THCH a THC-C8. Tyto látky jsou často nabízeny v podobě cukrovinek a bonbónů přes prodejní automaty, což představuje značné riziko pro děti a mladistvé. Ze situace víme, že asociace prodejců se vzájemně kontroluje a reguluje prodej cukrovinek obsahující výše uvedené kanabinoidy. Vláda potvrdila, že se jedná pouze o dočasný zákaz, který by měl platit pouze do 01.01.2025 a do té doby je potřeba udělat výzkum a zjistit, které konopné deriváty jsou nebezpečné.

Kritika a obavy odborníků

Navzdory opakovaným výzvám státu k samoregulaci někteří prodejci nadále nabízejí nové varianty kanabinoidů, což zvyšuje riziko pro zdraví. Odborníci a politici upozorňují na to, že zákaz těchto látek neřeší problém a vedou k vzniku nových, dosud neznámých a pravděpodobně nebezpečných variant látek. Mnoho prodejců opakovaně konstatovalo, že po zákazu přijdou další deriváty a dá se říct, že tento proces je nekonečný.

Například národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil a další experti volají po zavedení regulovaného systému, který by omezil prodej mladším 18 let a reguloval reklamu a místa prodeje. V současnosti je návrh tohoto zákona projednáván v senátu.

Vláda a legislativní proces

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek oznámil, že vláda souhlasila se zákazem dalších sedmi psychoaktivních látek. Ty budou na seznamu zakázaných látek do konce roku, kdy Evropská komise vydá své stanovisko. Válek zdůraznil, že ačkoli výrobci slíbili počkat na schválení zákona, objevily se na trhu nové látky, což vyžaduje okamžitý zásah.

První tři psychoaktivní látky byly zakázány poté, co děti byly hospitalizovány po požití cukrovinek s jejich obsahem. Navzdory tomuto zákazu se na trhu objevily nové látky, což vedlo k dalším opatřením. Od 6. března jsou v ČR zakázané látky HHC, HHC-O a THCP, přičemž za jejich držení a prodej hrozí až osmileté vězení.

Budoucnost regulace

Od příštího roku by měla začít platit novela, která zavádí novou kategorii psychomodulačních látek s regulovaným prodejem. Tyto látky nebudou dostupné mladším 18 let a na prodej přes e-shop by byly vymezené postupy pro prodej a kontrolu věku. První dva roky budou látky na seznamu dočasně, během nichž se budou posuzovat jejich účinky a škodlivost. Tento přístup by měl poskytnout čas na důkladné vyhodnocení rizik spojených s novými kanabinoidy.

Ministerstvo zdravotnictví tak reaguje na stále se vyvíjející trh s psychoaktivními látkami a snaží se chránit veřejnost, zejména děti a mladistvé, před jejich negativními účinky.

Jak na to reagují prodejci?

Všichni majitele kamenných a internetových obchodů reagují slevami a výprodejem zboží, a to proto, aby nedošlo ke zbytečné likvidaci či porušení zákona. Nyní můžete očekávat slevy na HHCP, THCB, HHCPO a THCPO až 40-50% a později dokonce více.

U nás najdete varianty konopných produktů jako jsou:

Zpět do obchodu