Co dělá bílý kratom?

Bílý kratom patří k jedné z mnoha odrůd kratomu, který pochází z tropického stromu Mitragyna speciosa. Tento druh, stejně jako ostatní, pochází z jihovýchodní Asie. Čím se tedy ale liší? Už podle názvu lze poznat, že se bílý kratom vyznačuje svou odlišnou barvou, jeho listy totiž obsahují bílé žilky, a to má za následek i rozdílné účinky.

Přírodní alternativa kávy

Bílý kratom může působit klidně, ale opak je však pravdou. Bílý kratom se sklízí z listů v jejich nejmladší fázi. Tyto listy jsou světle zelené, a právě kvůli tohoto načasování při sklizni nejživějších listů, jsou jeho účinky silně energetizující. Žíly a stonky listů kratomu procházejí s věkem proměnou a přecházejí z bílé barvy až do tmavě červeného odstínu. Změna není ale jen vizuální, ale liší se i obsahem alkaloidů, zejména se zvyšuje hladina 7-hydromxymitragyninu a klesá koncentrace mitragyninu. Jelikož je bílý kratom sklizen ve své nejmladší fázi, převažuje mitragynin a díky jeho dominanci v kmenech kratomu bílé žíly, má své unikátní účinky.

Účinky bílého kratomu

Bílý kratom má ze všech odrůd a barev nejsilnější energetizující účinky a díky tomu má obrovskou oblibu mezi sportovci a taky mezi lidmi, kteří se potřebují soustředit na dlouhou a zároveň náročnou práci.

Mezi hlavní účinky patří:

 • Povzbuzení a energie: Bílý kratom můžeme vnímat jako přírodní energetický nápoj, který nám může pomoci zůstat aktivní a bdělí po celý den. Toto může být obrovským benefitem pro sportovce, ale i například pro studenty při náročném studiu.

 • Zlepšení nálady a motivace: Mimo přívalu energie nám bílý kratom může přinést i jemnou euforii. Mnoho uživatelů ze svých zkušeností uvádí, že se jim po užívání bílého kratomu zvedla nálada a zároveň zaznamenali i mírný pocit euforie. Tento účinek může být zajímavý a také přínosem pro lidi, kteří trpí depresí a také nedostatkem motivace.

 • Zvýšení koncentrace: Bílý kratom je také známý tím, že zlepšuje schopnost soustředění a mentální jasnost. Pokud se tedy potřebujte plně soustředit, tak by bílý kratom mohl být skvělým pomocníkem.

 • Úleva od bolesti: I když se bílý kratom nepovažuje za nejsilnějšího pomocníka při úlevě od bolesti jak tomu je například u červeného kratomu, tak nám stále dokáže poskytnout mírnou úlevu od bolesti. Zejména pokud se jedná o chronickou bolest nebo při bolestech svalů po náročném dni.

Jak funguje?

Účinky bílého kratomu závisí na zvolené odrůdě, a především na dávkování, podobně jako u dalších druhů kratomu. Nižší dávky nás dokážou povzbudit a nakopnout pomocí energie, kterou nám bílý kratom dodá. Vyšší dávky mohou ale působit opačně a účinky při vyšších dávkách jsou spíše uklidňující až sedativní.

 • Nízká až střední dávka do 5 gramů má stimulační účinky, podobně jako u kofeinu. Uživatelé pociťují více energie, také se více soustředí a mají lepší náladu

 • Vyšší dávka, tzn. 5 až 10 gramů poskytuje, jak už bylo řečeno, sedativní účinky, které jsou podobné opiátům. Uživatelé se cítí uvolněně, protože zmírňuje pocit bolesti.

 • Velmi vysoká dávka nad 10 gramů se považuje za nebezpečnou a může způsobit halucinace, křeče a další vedlejší účinky.

Je tedy důležité dbát na pozornost při určení dávky a řídit se podle doporučeného dávkování. Důležitá rada zní tak, že je nejlepší začínat na nižších dávkách a postupně zvyšovat podle potřeby a vaší tolerance. Takto nejlépe zjistíte, jaká dávka vám nejlépe bude vyhovovat, a především se co nejvíce vyhnete nežádoucím účinkům, u kterých platí, že čím větší dávka, tím větší pravděpodobnost výskytu vedlejších účinků.

Kromě zmíněných účinků se můžou vyskytnout i následující vedlejší účinky:

 • Sucho v ústech

 • Nevolnost a zvracení

 • Bolesti hlavy

 • Závratě a ospalost

 • Nervozita a úzkost

 • Snížení chuti k jídlu

Při dlouhodobém a pravidelném užívání bílého kratomu hrozí i riziko vzniku závislosti spojené s abstinenčními příznaky. Dále má dlouhodobé užívání bílého kratomu vliv na kognitivní funkce, jako např. zhoršení paměti a koncentrace.

Druhy bílého kratomu

 • Thai kratom – Thajský kratom, jak už prozrazuje název, pochází z Thajska a poskytuje silné stimulační účinky. Je populární kvůli účinkům, které zlepšují náladu a přinášejí energii.

 • Bali kratom – Tato odrůda bílého kratomu se vyskytuje v Bali a Indonésii. Dokáže pomoci při úlevě od bolesti a zároveň zvýšit relaxaci.

 • Maeng Da kratom – Původně pochází z Thajska, ale nyní se pěstuje i v jiných oblastech. Kratom Maeng Da se považuje za nejsilnější druh kratomu kvůli svým výrazným stimulačním účinkům.

Mezi další druhy bílého kratomu patří také: Malay kratom (malajský kratom) a Indo kratom (indonéský kratom).

Závěr

Před užíváním bílého kratomu je důležité si být vědom, jak jeho benefitů, tak i vedlejších účinků a dbát proto opatrnosti při dávkování. Jedná se o přírodní způsob, jak zvýšit energii a zároveň zlepšit náladu. Bílý kratom může být účinný a bezpečný, pokud se řídíte základními pravidly a v souvislosti s tím jste opatrní a informování.

Zpět do obchodu