Co dělat při předávkování kratomem?

Kratom aneb rostlina původem z jihovýchodní Asie, která si získává stále větší oblibu díky svým účinkům a potenciálu. Přestože se ale jedná o přírodní látku, tak při nevhodném dávkování může způsobit nepříjemné a v krajních případech i nebezpečné vedlejší účinky. Co dělat, když se někdo kratomem předávkuje?

Jak poznat předávkování kratomem?

Předávkování kratomem může mít různé projevy, které se liší podle množství a citlivosti daného člověka. Mezi nejčastější příznaky však patří:

  • silná nevolnost a zvracení,
  • nadměrné pocení,
  • závrať a ztráta rovnováhy,
  • ospalost nebo naopak vnitřní neklid,
  • zrychlený nebo nepravidelný srdeční tep,
  • třes, svalové napětí,
  • zmatenost, v některých případech i halucinace,
  • v těžkých případech je to ztráta vědomí nebo potíže s dýcháním

K předávkování dochází nejčastěji při požití příliš vysoké dávky, neznalosti síly dané odrůdy, nebo při kombinaci kratomu s alkoholem, sedativy či jinými drogami.

Jak předcházet předávkování kratomem?

Sice se budeme opakovat, ale jak se říká opakování je matka moudrosti. Proto si napíšeme tipy, kterých se ideálně držet, abyste předávkování kratomem nemuseli nikdy zažít.

  • Vždy začínejte s nízkou dávkou, především pokud s kratomem nemáte zkušenosti.

  • Nepoužívejte kratom každý den. Riskujete totiž vznik tolerance a závislosti.

  • Vyhněte se kombinaci s alkoholem, sedativy nebo jinými drogami.

  • Dodržujte doporučené přestávky mezi dávkami (alespoň 6 hodin).

  • Kupujte kratom pouze od ověřených prodejců, kteří garantují kvalitu a čistotu.

  • Vzdělávejte se. Je dobré znát rozdíly mezi jednotlivými druhy a formami (prášek, extrakt, kapsle).

Co dělat, když dojde k předávkování kratomem?

Předávkování kratomem obvykle není životu nebezpečné, ale může být velmi nepříjemné. Pokud se necítíte dobře po vyšší dávce, je důležité zachovat klid a udělat pár základních kroků, které vašemu tělu pomohou zvládnout situaci.

1. Vhodné prostředí

Najděte si klidnou místnost. Ideálně takovou, kde je chladněji, proudí čerstvý vzduch a není v ní ostré světlo. Pohodlně se posaďte nebo si lehněte, důležité je, abyste se cítili stabilně a v bezpečí.

2. Hydratace

Pijte čistou vodu nebo slabý čaj. Malé doušky pomáhají tělu zůstat hydratované a mohou urychlit vylučování kratomu. Pokud je vám na zvracení, raději chvíli počkejte a pijte pomalu.

3. Dýchání a poloha

Soustřeďte se na pomalý a hluboký dech. Nádech nosem, krátká pauza, výdech ústy. Pomáhá to snížit úzkost a předcházet panice. Zůstaňte v poloze, která je pro vás pohodlná, tzn. vleže na boku nebo vsedě s oporou zad.

4. Nebýt sám

Pokud můžete, poproste někoho blízkého, aby s vámi chvíli zůstal. Nemusí nijak zasahovat, ale dohled někoho druhého je uklidňující a zároveň bezpečný v případě že by se stav zhoršil.

5. Trpělivost

Nepříjemné účinky většinou odezní během jedné až dvou hodin. Buďte trpěliví, dejte tělu čas. Odpočívejte a nezatěžujte se zbytečnými obavami.

Zavolejte pomoc, pokud je to nutné

Pokud cítíte, že stav přerůstá do extrému, např. máte potíže s dýcháním, omdléváte nebo vnímáte halucinace, na nic nečekejte a volejte záchrannou službu (155).

Závěr

Kratom má potenciál a je považován za relativně bezpečnou látku, pokud se s ním zachází s rozumem. Nezapomínejte ale, že i přírodní látka může při nevhodném dávkování způsobit komplikace.

Naslouchejte svému tělu a nepodceňujte varovné signály. Přístup s respektem je tím nejlepším způsobem, jak si zachovat pozitivní zkušenost a předejít nepříjemnostem. Opatrnost není slabost, ale chytrý základ bezpečného užívání.

 

Kratom je určen pro sběratelské účely a není schválen jako potravina, tudíž není určen ke konzumaci. Informace uvedené v tomto textu mají pouze informační charakter a nejsou výzvou k používání kratomu v rozporu s platnými zákony. Autor nenese odpovědnost za případné nesprávné využití těchto údajů.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz