Zajímavosti o kratomu

Kratom (neboli Mitragyna Speciosa) je strom původem z tropických lesů jihovýchodní Asie. Jeho listy se používají již od starověku pro jeho opojné, stimulační a léčivé vlastnosti. Účinnou látkou kratomu je mitragynin, který obsahuje alkaloidy.

Nízké dávky kratomu mají stimulační účinky, zatímco vyšší dávky mají sedativní účinky.

Nedávno byl na západě uveden na trh jako rekreační látka, stejně jako pro své vlastnosti, které zmírňují příznaky abstinenčního syndromu.

 

Kratom se i využívá při odvýkání na alkoholu a jiných látkách, které člověku nepomáhají.


Kratom (Mitragyna speciosa) je strom z čeledi Rubiaceae, původem z tropických lesů jihovýchodní Asie, Filipín a Nové Guineje, který dosahuje výšky 4–16 metrů.

Je známá pod různými jmény na různých místech: kratom, biak nebo ketum v Malajsii, krathom nebo thom v Thajsku.

Chemické složení a dávkování
Listy stromu kratom obsahují více než 40 různých alkaloidů. Složení a farmakologie kratomu je složitá a dosud nebyla dostatečně studována. Hlavními alkaloidy odpovědnými za psychoaktivní účinky kratomu jsou mitragynin a 7-hydroxymitragynin.

Koncentrace mitragyninu v suchých listech stromů pocházejících z Thajska je 66%, zatímco u malajských stromů je to 12%. Podíl a koncentrace alkaloidů se může velmi lišit v závislosti na zralosti rostliny a odrůdě.

Komerční produkty prodávané jako kratom obvykle obsahují širokou škálu fytochemických složek a koncentrace v alkaloidech mohou být velmi variabilní. Obvykle obsahují směs prášku kratomu a přidaných extraktů. Na trhu se často nacházejí různé odrůdy kratomu spojené s barvou listových pruhů: červená, zelená nebo bílá. Různé odrůdy Kratomu mají různé účinky, pokud jde o stimulaci, změnu nálady nebo analgezii.

Pokud jde o dávky, obvykle se žvýká jeden až tři listy, aby se ucítily účinky, ačkoli lidé zvyklí na jeho použití mohou žvýkat několikrát za jeden den. Suchý list kratomu obvykle váží asi 1,7 gramu, což znamená, že obvyklé dávky jsou mezi 1 a 5 gramy, i když závisí na účinnosti každé konkrétní rostliny.

Dávkování suchých listů ::

Nízká dávka: 1 - 2 gramy
Střední dávka: 2 - 4 gramy
Vysoká dávka:> 5 gramů

Účinky
Kratom má různé účinky, stimulační i sedativní, v závislosti na dávce. Nízké dávky mají tendenci vyvolávat stimulační účinky podobné účinkům kofeinu, zatímco vysoké dávky jsou často spojovány se sedativními účinky.

Při nízkých dávkách jsou následující účinky:

Pocit větší bdělosti
Větší fyzická energie
Euforie a pohoda
Větší empatie
Větší snadnost fyzické práce
Sexuální vzrušení (občas)

 

Při vysokých dávkách máme následující účinky:

Sedace
Analgezie
Menší citlivost na fyzickou a / nebo emocionální bolest
Uklidnění/relax
Příjemné pocity
Zvýšená empatie


Rostlina kratom, Mitragyna speciosa nebo mitragynin nebo 7-hydroxymitragynin, je v současné době kontrolována pouze v několika zemích Evropské unie: Dánsku, Lotyšsku, Litvě, Polsku, Rumunsku, Itálii a Švédsku. Kratom také není pod kontrolou ve Spojených státech, ačkoli některé státy mají zvláštní předpisy.

V zemích, ve kterých je kratom původem, existuje regulace. V Thajsku je držení listů kratomu nezákonné od roku 1943, zatímco Malajsie a Myanmar rovněž prohlásily kratom za kontrolovanou látku, jako v Austrálii a Bhútánu.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení