Stálezelený zázračný keř, který roste v Indii, na středním východě a části Afriky. Jeho historie se táhne až do dávných časů, kdy se používal při tradiční medicíně. Tento ještě ne zcela známý keř má plno dalších skvělých využití. Pojďme si o Ashwagandhe říct více.
Co je to Ashwagandha?
Jistě jste již slyšeli o tradiční indické medicíně Ajurvéda. Jedná se o medicínu, která se používá již po mnoho staletí a obsahuje několik zázračných bylin. Jednou z nich je právě i Ashwagandha (Ašvaganda). U nás v západním světě se o těchto bylinách moc nemluví a mnoho užitečných informací nám uniká. Tradiční medicíny těchto států bývají velmi účinné a jejich byliny v sobě skrývají neskutečnou energii.
Ashwagandha neboli Vitánie snodárná se dá také nazvat jako indický ženšen (podobnou bylinou je ženšen pravý) a jedná se o nejvíce zkoumanou adaptogenní rostlinu vůbec a v ajurvédské medicíně se používá více než 2500 let. Roste ve vysokých nadmořských výškách a dokáže vydržet jak ve velmi vysokých, tak nízkých teplotách. Lidé ji používají již mnoho staletí a stala se tak nejoblíbenější a nejpoužívanější léčebnou bylinou. Jedná se nejčastěji o Ashwagandha prášek.
Ashwagandha účinky
Název „Ashwagandha“ popisuje vůni jejího kořene, což znamená „jako kůň“. Podle definice tedy ashwa znamená kůň. Praktici používají tuto bylinu jako obecné tonikum pro zvýšení energie a snížení stresu a úzkosti. Někteří také tvrdí, že bylina může být prospěšná pro některé druhy rakoviny, Alzheimerovu chorobu a úzkost. Je ale nutný další výzkum; k dnešnímu dni byly slibné studie zdravotních přínosů Ashwagandhy prováděny hlavně na zvířatech.
Na co se Ashwagandha užívá?
- stres
- úzkost
- únava
- bolest
- kožní stavy
- cukrovka
- artritida
- epilepsie
Jaké jsou její zdravotní přínosy?
Vědecké studie naznačují, že Ashwagandha může být prospěšná pro řadu nemocí a potíží. Vědci zatím nevědí mnoho o tom, jak bylina reaguje v lidském těle. Většina dosavadních studií totiž používala zvířecí nebo buněčné modely, což znamená, že vědci nevědí, zda se stejné výsledky objeví i u lidí. Existují již určité důkazy na podporu použití Ashwagandhy pro následující:
Stres a úzkosti
Ashwagandha může mít uklidňující účinek na symptomy úzkosti ve srovnání s lékem lorazepam, sedativem a dalšími léky na úzkosti. Studie z roku 2000 naznačila, že bylina má srovnatelný účinek na snížení úzkosti s lorazepamem, což naznačuje, že Ashwagandha může být stejně účinná pro snížení úzkosti. Vědci však tuto studii provedli na myších, nikoli na lidech. Je tedy ještě kus práce s objevováním této zázračné byliny a v jakém množství nám může pomoci.
Alzheimer
Podle studie Trusted Source z roku 2011 několik studií zkoumalo schopnost Ashwagandhy zpomalit nebo zabránit ztrátě mozkových funkcí u lidí s neurodegenerativními stavy, jako je Alzheimerova choroba, Huntingtonova choroba a Parkinsonova choroba. Jak tyto stavy postupují, dochází k poškození částí mozku a jeho spojovacích cest, což vede ke ztrátě paměti a funkce. Tato studie naznačila, že když myši a krysy dostávají Ashwagandhu během raných stádií onemocnění, může být schopna nabídnout tělu ochranu.
Rakovina
Stejná studie z roku 2011 také popisuje několik slibných studií, které zjistily, že Ashwagandha může být schopna zastavit růst buněk u některých druhů rakoviny. To zahrnuje snížení plicních nádorů ve studiích na zvířatech.
Zaujala vás tato rostlina? Neváhejte ji vyzkoušet na našem e-shopu. Najdete zde i mnoho dalších léčebných bylin jako třeba Moringa, Tribulus a nebo Maca.
Adéla, Kratomit