Ashwagandha - zázračná rostlina z Indie

Stálezelený zázračný keř, který roste v Indii, na středním východě a části Afriky. Jeho historie se táhne až do dávných časů, kdy se používal při tradiční medicíně. Tento ještě ne zcela známý keř má plno dalších skvělých využití. Pojďme si o Ashwagandhe říct více. 

ashw

Co je to Ashwagandha?

Jistě jste již slyšeli o tradiční indické medicíně Ajurvéda. Jedná se o medicínu, která se používá již po mnoho staletí a obsahuje několik zázračných bylin. Jednou z nich je právě i Ashwagandha (Ašvaganda). U nás v západním světě se o těchto bylinách moc nemluví a mnoho užitečných informací nám uniká. Tradiční medicíny těchto států bývají velmi účinné a jejich byliny v sobě skrývají neskutečnou energii. 

Ashwagandha neboli Vitánie snodárná se dá také nazvat jako indický ženšen (podobnou bylinou je ženšen pravý) a jedná se o nejvíce zkoumanou adaptogenní rostlinu vůbec a v ajurvédské medicíně se používá více než 2500 let. Roste ve vysokých nadmořských výškách a dokáže vydržet jak ve velmi vysokých, tak nízkých teplotách. Lidé ji používají již mnoho staletí a stala se tak nejoblíbenější a nejpoužívanější léčebnou bylinou. Jedná se nejčastěji o Ashwagandha prášek

Ashwagandha účinky

Název „Ashwagandha“ popisuje vůni jejího kořene, což znamená „jako kůň“. Podle definice tedy ashwa znamená kůň. Praktici používají tuto bylinu jako obecné tonikum pro zvýšení energie a snížení stresu a úzkosti. Někteří také tvrdí, že bylina může být prospěšná pro některé druhy rakoviny, Alzheimerovu chorobu a úzkost. Je ale nutný další výzkum; k dnešnímu dni byly slibné studie zdravotních přínosů Ashwagandhy prováděny hlavně na zvířatech.

Na co se Ashwagandha užívá?

  • stres
  • úzkost
  • únava
  • bolest
  • kožní stavy
  • cukrovka
  • artritida
  • epilepsie

Stres-7

Jaké jsou její zdravotní přínosy? 

Vědecké studie naznačují, že Ashwagandha může být prospěšná pro řadu nemocí a potíží. Vědci zatím nevědí mnoho o tom, jak bylina reaguje v lidském těle. Většina dosavadních studií totiž používala zvířecí nebo buněčné modely, což znamená, že vědci nevědí, zda se stejné výsledky objeví i u lidí. Existují již určité důkazy na podporu použití Ashwagandhy pro následující:

Stres a úzkosti

Ashwagandha může mít uklidňující účinek na symptomy úzkosti ve srovnání s lékem lorazepam, sedativem a dalšími léky na úzkosti. Studie z roku 2000 naznačila, že bylina má srovnatelný účinek na snížení úzkosti s lorazepamem, což naznačuje, že Ashwagandha může být stejně účinná pro snížení úzkosti. Vědci však tuto studii provedli na myších, nikoli na lidech. Je tedy ještě kus práce s objevováním této zázračné byliny a v jakém množství nám může pomoci.

Alzheimer

Podle studie Trusted Source z roku 2011 několik studií zkoumalo schopnost Ashwagandhy zpomalit nebo zabránit ztrátě mozkových funkcí u lidí s neurodegenerativními stavy, jako je Alzheimerova choroba, Huntingtonova choroba a Parkinsonova choroba. Jak tyto stavy postupují, dochází k poškození částí mozku a jeho spojovacích cest, což vede ke ztrátě paměti a funkce. Tato studie naznačila, že když myši a krysy dostávají Ashwagandhu během raných stádií onemocnění, může být schopna nabídnout tělu ochranu

Rakovina

Stejná studie z roku 2011 také popisuje několik slibných studií, které zjistily, že Ashwagandha může být schopna zastavit růst buněk u některých druhů rakoviny. To zahrnuje snížení plicních nádorů ve studiích na zvířatech. 

 

Zaujala vás tato rostlina? Neváhejte ji vyzkoušet na našem e-shopu. Najdete zde i mnoho dalších léčebných bylin jako třeba Moringa, Tribulus a nebo Maca

 


Adéla, Kratomit


Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení